בריאות טבעית ועין הבדולח -על מה מתבססת דרך הריפוי?

הבריאות הטבעית מבוססת על רפואת הרמב"ם 

העקרונות המרכזיים עליהם דיבר הרמב"ם בהתייחסותו לריפוי ומניעת מחלות:

למעט מקרים חריגים, לגוף יש את הידע כיצד לרפא מחלות. כל שעלינו לעשות הוא לא להפריע לו.

הרמב"ם מאמין שתפקיד הרופא אינו לרפא את האדם, אלא ללמד את האדם כיצד לרפא את עצמו.

הריפוי צריך להתמקד בחיזוק הגוף ומערכת החיסון באמצעות תזונה מעולה המתאימה לאדם. בעיני הרמב"ם, הכרות עם המזונות השונים היא מרכיב מרכזי באומנות הריפוי.

תזונה נכונה איננה מושפעת רק מהמזון אותו אנו אוכלים, אלא גם מעיתוי האכילה, אופן האכילה, מהירות האכילה, מצב הגוף בזמן האכילה, צרוף המזונות בסעודה, כמות המזון הנאכל, שילובו עם שתייה ועוד.

לדעת הרמב"ם, לכל מחלה יש גם שורש נפשי-רגשי. על הרופא לנסות ולהבין את הסיבות הנפשיות-רגשיות שהביאו להתפרצות המחלה ולעזור למטופל לחזק את עצמו גם במישורים הללו. הרמב"ם מזהיר את הרופא לא להתעלם מתחום זה, גם אם זיהה את הגורם הפיזיולוגי למחלה.

השמחה היא כוח הריפוי החזק ביותר בטבע. הרמב"ם מתאר חולים שהחלימו ממחלות, רק כי היו שמחים. תפקיד הרופא על פי הרמב"ם, הוא בין היתר לשמח את החולה ולטעת בו תקווה ואופטימיות.

כדי למנוע מחלות ולשמור על גוף בריא, לא מספיק רק לאכול בריא, אלא יש להקפיד על פעילות גופנית סדירה וקבועה ועל נפש מאוזנת. איזון הנפש מורכב מתיקון המידות ומראיה נכונה וטובה של המציאות.

הרמב"ם מייחס חשיבות רבה גם לאיכות השינה, איכות האוויר שאנו נושמים, איכות המים שאנו שותים, ההיגיינה, חשיפה לשמש, יחסי אישות וההשפעה החברתית בסביבתנו, כגורמים משמעותיים המשפיעים על הבריאות.

בריפוי מחלה, יש להתחיל תמיד מרפואות קלות בשפתו של הרמב"ם ורק אם אין הטבה יש לעבור לרפואות חזקות יותר (בזמנו- צמחים חזקים יותר).

הגוף לא אוהב מהפכות מהירות. גם שינוי לטובה בהרגלי החיים יש לעשות בהדרגה, על פי הרמב"ם

שיטת 'עין הבדולח' היא שיטה פשוטה שעוזרת להסיר חסמים ופסולת רגשית ומסייעת בריפוי מהשורש. 

 כמעט ולא מתייחסים אל הנפש כאל גורם מחלה ולמעשה היא גורם מחלה עיקרי.  הקשר בין הנפש לגוף הוא קשר ישיר וכמו שנוצרים רעלים בגוף מתזונה לקויה כך  רגשות יכולים ליצור הרעלה נפשית וגופנית.